Zmiany w prawie o ruchu drogowym od 2017 roku?
Nie raz już wspominaliśmy na blogu, że jednym z obszarów naszych zainteresowań jest prawo transportowe. Dlatego bacznie śledzimy propozycje zmian m.in. w przepisach o ruchu drogowym i staramy się docierać z nimi na bieżąco do naszych Klientów. Ten wpis może okazać się szczególnie ważny dla kierowców zawodowych, którzy często jeżdżą w terenach zabudowanych. Dotyczy on bowiem kwestii pierwszeństwa pieszych.
We wrześniu 2013 roku projekt nowelizacji ustawy prawo o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 roku (Dz.U. 1997 nr 98 poz. 602) trafił do laski marszałkowskiej. Zajęły się nim specjalne komisje i podkomisje, aż w końcu w ubiegły wtorek złożono wniosek o wszczęcie prac nad projektem ustawy. Nie obyło się bez sprzeciwów, lecz został on zaaprobowany przez komisję infrastruktury.
Nowela miałaby zmienić definicję ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Chodzi o to, aby czynność ta polegała na takim zatrzymaniu się bądź zwolnieniu pojazdu na drodze, by pieszy nie był zmuszony do zwolnienia, przyspieszenia czy zatrzymania celem bezpiecznego przejścia na drugą stronę jezdni.
Projekt zakłada też przyznanie pieszemu pierwszeństwa nie tylko w obrębie jezdni. Do dotychczasowego rozwiązania, gdzie ustąpić mu należy, gdy znajduje się już na przejściu dla pieszych, ma dołączyć konieczność przepuszczenia go, kiedy tylko oczekuje na możliwość wejścia na nie. Nowa regulacja nie znajdowałaby zastosowania do torowisk oraz motorniczych pojazdów szynowych.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zmiany wejdą w życie od 2017 roku.
Jest więc jeszcze trochę czasu, aby nauczyć się „współpracy” z pieszymi 🙂