06 sierpień

Prosta Spółka Akcyjna już w 2020 roku

Prosta Spółka Akcyjna w 2020 roku
Prosta Spółka Akcyjna w 2020 roku

Prosta Spółka Akcyjna w 2020 roku

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisał w ostatnich dniach ustawę, na mocy której w naszym porządku prawnym pojawi się konstrukcja określana jako Prosta Spółka Akcyjna. To rozwiązanie kierowane do start-upów, aby ułatwić im ewentualne pozyskiwanie kapitału. Jednocześnie PSA jest ostatnią z pakietu stu zmian dla firm, utworzonych przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Read More

07 lt.

Rezygnacja z funkcji prezesa zarządu

Rezygnacja z funkcji prezesa zarządu
Rezygnacja z funkcji prezesa zarządu

Rezygnacja z funkcji prezesa zarządu

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest jedną z bardziej bezpiecznych form prowadzenia działalności gospodarczej. Przy okazji w wielu aspektach jest też formą dość skomplikowaną – choćby ze względu na konieczność wskazania w niej co najmniej udziałowców oraz zarządu, a także wniesienia wkładów. Wiele czynności w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością wydaje się trudnych do zrobienia, budząc niepokój w szeregach udziałowców czy członków zarządu. Nie taki diabeł straszny, jak go malują – choćby rezygnacja z funkcji prezesa zarządu może być prostsza, niż myślisz.

Read More

14 sierpień

Spółka cywilna – czy to podmiot prawa?

Spółka cywilna jest dość popularnym w Polsce sposobem na prowadzenie działalności gospodarczej. Problem w tym, że wielu osobom kojarzy się ze spółkami handlowymi – czy to osobowymi takimi jak spółka jawna, czy kapitałowymi jak spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Tymczasem to bardzo duży błąd…

Read More

09 marzec

Zmiany w umowie spółki z o. o. – forma i koszty

Wielu przedsiębiorców prowadzi swoją działalność zakładając spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Dla jednym wydaje się to opcja zbyt sformalizowana i zbyt droga, a dla drugich – wiedzących jak to zrobić – opcja dość tania, a przy tym bardziej bezpieczna. Zawsze trzeba jednak pamiętać, że zmiany w umowie spółki z o. o. muszą mieć odpowiednią formę i zwykle kosztują wcale niemało.

Read More

02 marzec

Nie myl prokury z pełnomocnictwem!

Prokura i pełnomocnictwo często są ze sobą mylone. Powód jest bardzo prosty – prokura to rodzaj pełnomocnictwa szczególnego, określanego jako szczególne. Obie konstrukcje mają wiele cech wspólnych, ale jak się okazuje, także wiele odmiennych. O tym właśnie należy pamiętać!

Read More

22 październik

Anonimowość udziałowców w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością

W dzisiejszym, zglobalizowanym świecie, gdzie wszyscy o wszystkim wiedzą, zdarzają się takie sytuacje, w których właściciel (udziałowiec) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) chciałby pozostać anonimowy i nie widnieć w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS), dostępnym online. Inaczej rzecz ujmując: chciałby, aby osoby nieupoważnione nie  dowiedziały się, że jest właścicielem udziałów w spółce z o.o. Przyczyn chęci zachowania takiej poufności może być wiele, np. konieczność ukrycia posiadania spółki przed rodziną, wspólnikami czy konkurencją.  Biorąc pod uwagę, że każdy kto ma dostęp do Internetu i zna choć jeden parametr spółki (nazwa, nr KRS, REGON, NIP, domniemany udziałowiec), może sprawdzić jaka jest struktura udziałowa podmiotu. Powstaje pytanie, czy właściciel spółki może pozostać anonimowy? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów, jak można tego dokonać. Read More