22 cze

Unikają podatków, a rząd nie ma nic przeciwko

Komisja Europejska w swoich niedawnych badaniach zdiagnozowała blisko sześćset instrumentów, którymi posługują się międzynarodowe korporacje, aby unikać płacenia podatków. Tymczasem w naszym systemie podatkowym wcale nie ma klauzul przeciwko takim działaniom… Co o tym myśleć?

Nie da się ukryć, że unikanie opodatkowania to domena wielu międzynarodowych holdingów, co powoduje nadanie temu problemowi charakteru globalnego. Sama liczba wykrytych przez Komisję Europejską instrumentów wykorzystywanych w tym celu – blisko 600 – robi wrażenie nawet na niezbyt biegłych w temacie.

Efekt wydaje się przecież oczywisty – budżety państw tracą na tym dziesiątki milionów złotych. Co za tym idzie, muszą sobie jakoś wynagrodzić te starty, np. podnosząc podatki czy wprowadzając bardziej skuteczne mechanizmy podatkowe w kolejnych dziedzinach (mowa tutaj o odwrotnym obciążeniu VAT).

Zapytać możecie, dlaczego reakcją ma być podnoszenie podatków, a nie karanie tych, którzy unikają ich płacenia? Otóż odpowiedź jest być może nieco szokująca, ale i prosta zarazem. Wspomniane wcześniej instrumenty międzynarodowe pozwalają bowiem unikać podatków w sposób legalny. Wiadomo rzecz jasna, że nie jest to może praktyka słuszna, ale przecież co nie jest zabronione, jest dozwolone…

Przynajmniej na razie. Unia Europejska pracuje nad zażegnaniem tego problemu, chcąc zminimalizować możliwości obejścia płacenia podatków i tym samym zmniejszyć straty państw. Stąd też pojawiły się w projekcie nowej polskiej ordynacji podatkowej propozycje takich rozwiązań, które przeciwdziałałyby unikaniu opodatkowania.

Optował za tym resort finansów, ale cały rząd już nie. Odrzucił on klauzule zawarte w projekcie, nie podając przy tym wyraźnie przyczyny takiego działania. Nie rozumieją tego ani przedstawiciele Rady Konsultacyjnej Prawa Podatkowego, ani nawet wiceminister finansów Izabela Leszczyna. Istnieje jeszcze szansa, aby klauzulę spróbował wprowadzić parlament, do którego teraz trafił projekt ustawy o ordynacji podatkowej.

Jeśli to się nie uda, być może warto zastanowić się nad innym rozwiązaniem?
W czasie stałego rozwoju relacji międzynarodowych podatek od osób prawnych i tak będzie stawał się niepewnym źródłem przychodu dla budżetu państwa. Lepiej byłoby zastanowić się więc np. nad opodatkowaniem posiadanego majątku – tego nie da się tak łatwo uniknąć, niezależnie od miejsca prowadzonej działalności.