14 paź

Składki OC i AC do podwyżki?

Raz na pewien czas wracamy do tematu bardzo interesującego wszystkich kierowców, aby byli oni na bieżąco ze zmianami w prawie. Mowa tutaj o ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej (OC) oraz autocasco (AC). Tym razem ryzyko zmian dopiero nadchodzi, ale warto o nim wiedzieć zawczasu!

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) skierowała niedawno pismo do wszystkich polskich towarzystw ubezpieczeniowych. Dotyczyło ono kwestii ustalania wysokości składek ubezpieczeniowych. Zdaniem KNF stawki powinny zapewniać adekwatność w odniesieniu do zobowiązań wynikających z umów, a także wykonywanej przez towarzystwa działalności.

Najprościej można tę treść wytłumaczyć jako bezpośrednią sugestię podniesienia wysokości składek na ubezpieczenie OC oraz AC. Powodów zaś trzeba szukać w coraz większych odszkodowaniach wypłacanych kierowcom. Wbrew pozorom nie jest to jednak efekt wzrastającej wadliwości pojazdów czy niebezpieczeństwa na drogach.

Coraz lepiej wygląda za to świadomość prawna w naszym społeczeństwie. Poszkodowani kierowcy częściej niż w ubiegłych latach korzystają z przysługujących im poza samym odszkodowaniem uprawnień. Przesiadają się na samochody zastępcze, negują wyceny towarzystw ubezpieczeniowych, a nawet kierują sprawy do sądu.

W wielu wypadkach sprawy te potem wygrywają, otrzymując dużo większe stawki niż pierwotnie proponowane przez ubezpieczyciela. Trudno się w tej sytuacji dziwić pomysłowi Komisji Nadzoru Finansowego.

Czas pokaże, czy jakiekolwiek zmiany w zakresie składek ubezpieczeniowych zostaną wprowadzone. Na wszelki wypadek lepiej jednak zacząć już teraz odkładać na wyższe opłaty. Warto też poszukać prawnika, który w razie czego pomoże nam w dochodzeniu swoich racji przed sądem… 🙂

Od czego zależy wysokość OC? SPRAWDŹ!