Rajów podatkowych coraz mniej
Belize, Gibraltar, a także Bermudy, Kajmany, Montserrat, Turks i Caikos nie są już na liście krajów stosujących szkodliwa konkurencje podatkową Ministerstwa Finansów. Kraje te potocznie zwane „rajami podatkowymi” umożliwiały do tej pory unikanie płacenia podatków przez podmioty prawne zarejestrowane w nich.
Co to oznacza? Kraje te spełniają warunki określone przez OECD w zakresie wymiany informacji podatkowych, dzięki czemu polskie organy będą mogły pozyskiwać informacje na temat podmiotów polskich rezydentów podatkowych tam zarejestrowanych. Jednocześnie Ministerstwo Finansów stwierdziło, że w Polsce istnieje podstawa prawna do wymiany informacji podatkowych z tymi krajami.
Nadal jednak istnieje duża liczba krajów, które nie spełniają kryteriów OECD i gwarantują swoistą anonimowość… Ich lista kształtuje się teraz następująco:
Andora, Anguilla, Antigua i Barbuda, Sint-Maarten i Curaçao, Bahamy, Bahrajn, Barbados, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Wyspy Cooka, Dominika, Grenada, Sark, Hongkong, Liberia, Liechtenstein, Makau, Malediwy, Wyspy Marshalla, Mauritius, Monako, Nauru, Niue, Panama, Samoa, Seszele, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny, Tonga, Wyspy Dziewicze USA oraz Vanuatu.
Tak więc nie wszystko jeszcze stracone… 🙂