26 lut

Paragon przed płatnością jednak odwołany?

Paragon przed płatnością jednak odwołany?

Paragon przed płatnością jednak odwołany?

W grudniu Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia dotyczącego kas rejestrujących. Jedną z istotniejszych propozycji dla przedsiębiorców była ta, która zakładała, że paragon należy wydać nabywcy towaru bądź usługi bez jego żądania jeszcze przed zapłatą. Co więcej, preferowany sposób zapłaty nie miałby tutaj znaczenia. Teraz coraz więcej wskazuje na to, iż „paragon przed płatnością” nie znajdzie zastosowania w praktyce.

Paragon przed płatnością do konsultacji

Rzecznik sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw (MŚP – przyp. aut.), Adam Abramowicz, zlecił przeprowadzenie konsultacji wśród pracowników i pracodawców z Rady Przedsiębiorców, działającej przy Rzeczniku MŚP. Przedmiotem konsultacji ma być właśnie „paragon przed płatnością”.

Przedsiębiorcy szybko zauważyli, że „paragon przed płatnością” na pewno przysporzyłby im problemów, a przede wszystkich zwiększyłby koszty prowadzenia działalności gospodarczej.

Ministerstwo wycofuje pomysł

Reakcja Ministerstwa Finansów była zdecydowana. W ostatnich dniach postanowiono o wycofaniu zapisów regulujących „paragon przed płatnością” z projektu rozporządzenia dotyczącego kas rejestrujących.

Zdanie przedsiębiorców i prawidłowy ruch ze strony resortu finansów podziela Rzecznik MŚP. Jego zdaniem wycofanie się z pomysłu pozwoli uniknąć zbędnego chaosu.

Walka z nadużyciami w VAT

Należy jednak pamiętać, że w założeniu „paragon przed płatnością” miał być kolejnym narzędziem do uszczelnienia systemu podatku od towarów i usług (VAT). Szczególnie mechanizm taki chciano zastosować w gastronomii. Dodatkowo przedsiębiorcy musieliby składać oświadczenia o świadomości odpowiedzialności karnej za nieprzestrzeganie zasad ewidencjonowania sprzedaży.

 

Opracował: Patryk Szulc
Źródło: Infor.pl / Money.pl / Inf. własna