Minimalne wynagrodzenie poszło w górę
Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy są zatrudnieni na umowy o pracę. Od 1 stycznia 2016 roku płaca minimalna wzrosła względem tej, która obowiązywała w ubiegłym roku. Z drugiej strony oznacza to jednak, że podniosą się koszty zatrudnienia, a więc dla przykładu składki ZUS. O jakich kwotach mowa? O tym w poniższym artykule.
W 2015 roku minimalne wynagrodzenie wynosiło 1750 złotych brutto. Jak co roku zastanawiano się, na jakiej wysokości ustalić je w kolejnym roku. Organizacje pracodawców proponowały nieznaczną podwyżkę, do przedziału 1780-1800 złotych brutto. Wyraźnie dalej poszły związki zawodowe, postulując o 1880 złotych brutto.
Ostatecznie rząd zdecydował się na rozwiązanie kompromisowe i podniesienie płacy minimalnej o równe 100 złotych – do 1850 złotych brutto miesięcznie. W przypadku osób, które pracownikami są pierwszy rok, wynagrodzenie nie może być niższe niż 80% płacy minimalnej, czyli 1480 złotych brutto.
Co ważne, do pierwszego roku zatrudnienia jako pracownik wlicza się wszystkie okresy, w których odprowadzano składki na ubezpieczenie społeczne bądź zaopatrzenie emerytalne. Wyjątek to zatrudnienie na umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego.
Wzrost minimalnego wynagrodzenia to bez wątpienia pozytywna zmiana dla pracowników. Jednocześnie jednak proporcjonalnie wzrastają koszty zatrudnienia, w tym wspomniane składki na ubezpieczenie społeczne, co wcale nie cieszy pracodawców.
Zmian w prawie z nadejściem Nowego Roku jest jednak tak dużo, że każdy znajdzie coś, co poprawi mu humor – jak chociażby liczne ułatwienia na gruncie podatkowym… 🙂