04 wrz

Miliardy na budowę dróg do 2023 roku

Dziś wpis, który szczególnie powinien ucieszyć kierowców – i to nie tylko tych zawodowych. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przedstawiło wstępne plany finansowe projektu Budowy Dróg Krajowych do 2023 roku. Mowa tutaj o miliardach złotych, które przyczynią się też do poprawy bezpieczeństwa drogowego.

Całkowita wartość programu nie jest jeszcze znana. Wiadomo natomiast, że będzie to kwota co najmniej stu miliardów złotych. Źródła tych pieniędzy to budżet państwa, dofinansowania z Unii Europejskiej oraz inne pule środków.

W planach jest także miejsce dla zupełnie nowego rozwiązania, czyli inwestycji na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego. Posłuży ono m.in. likwidacji tzw. czarnych punktów, a więc miejsc niebezpiecznych. Pieniądze na ten cel mają zapewnić oszczędności Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Chodzi o kwotę co najmniej trzystu milionów, jednak nie więcej niż sześciuset milionów złotych w skali roku.

Jeśli chodzi o budowę dróg, nowa perspektywa unijna na lata 2014-2023 zakłada wykorzystanie w Polsce aż dziewięćdziesięciu trzech miliardów złotych – ze środków krajowych oraz UE. W tym okresie budżet państwa ma przeznaczyć na utrzymanie dróg blisko czterdzieści dziewięć miliardów złotych.

Warto wspomnieć, że nadal są realizowane prace z wykorzystaniem środków przeznaczonych na lata 2011-2015. Ustalony dla tego projektu limit wynosi czternaście i pół miliarda złotych.

Tak duże środki finansowe na budowę infrastruktury drogowej w najbliższych latach wyglądają naprawdę obiecująco. Pozostaje nam wierzyć w realizację tych planów bez żadnych problemów…