04 lis

Mikrorachunek podatkowy w 2020 roku

Mikrorachunek podatkowy w 2020 roku 1 stycznia 2020 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy, które wprowadzą mikrorachunek podatkowy. Od tej pory to z jego wykorzystaniem zapłacimy wszystkie podatki – PIT, CIT czy VAT.

Mikrorachunek podatkowy – co to takiego?

Mikrorachunek podatkowy to, mówiąc dokładniej, indywidualny rachunek podatkowy, który posłuży podatnikowi do regulowania wszystkich należności podatkowych – czy to na gruncie podatku dochodowego, czy od towarów i usług.

Mikrorachunek podatkowy jest inicjatywą Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej. Zdaniem ich przedstawicieli, takie rozwiązanie będzie to dla podatnika uproszczenie w porównaniu z dzisiejszymi sposobami na zapłacenie podatków.

Mikrorachunek podatkowy – od kiedy?

Choć przepisy dotyczące mikrorachunku podatkowego wejdą w życie za kilka miesięcy – 1 stycznia 2020 roku i od tej daty będzie można z tego rachunku korzystać, wygenerować jego numer można już teraz. Wystarczy do tego numer PESEL (dla osób fizycznych) bądź NIP (dla organizacji). Podanie tych numerów w specjalnym generatorze pozwoli ustalić właściwy mikrorachunek podatkowy.

System tworzący numery dostępny jest z urządzeń mających połączenie z Internetem – komputerów, tabletów, telefonów. Działa całodobowo, a generowanie numeru rachunków jest całkowicie bezpłatne. Alternatywnym sposobem uzyskania numeru jest udanie się do urzędu skarbowego. Co istotne, numery powstają automatycznie – nie trzeba w tym celu składać żadnych wniosków, a należy tylko podać wspomniany numer PESEL bądź NIP. Mikrorachunek podatkowy w swoim numerze winien posiadać właśnie identyfikator podatkowy PESEL bądź NIP, a także ciąg cyfr: 1010 0071 222.

Należy pamiętać, by generując numer rachunku, korzystać wyłącznie z oficjalnego portalu podatki.gov.pl bądź urzędu skarbowego. Pozostałe serwisy czy miejsca generujące numer mikrorachunku podatkowego nie są autoryzowane – a podawane przez nie numery mogą być próbą wyłudzenia.

Rachunki wykorzystywane do tej pory w płatności podatków, będą aktywne jedynie do 31 grudnia 2019 roku.

 

Opracował: Patryk Szulc
Źródło: http://inforfk.pl