Autostrada A4 pierwsza z prywatnym e-mytem
Od dziś, czyli środy 20 lipca 2016 roku, na blisko sześćdziesięciokilometrowym odcinku autostrady A4 zarządzanym przez jednego z koncesjonariuszy – Stalexport – wprowadzone zostało pierwsze w Polsce prywatne e-myto. To dobre rozwiązanie dla kierowców, ale problem dla Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, które od lat próbuje ujednolicić system opłat na autostradach…
Chodzi o system elektronicznego poboru opłat A4Go, który Stalexport uruchomił na fragmencie autostrady A4 łączącym Kraków i Katowice. To pierwsza w naszym kraju prywatna inicjatywa tego typu – do tej pory kilka rządów bezskutecznie starało się ujednolicić system opłat w oparciu o znany już w Polsce viaToll.
Kierowcy mają możliwość zakupu urządzenia pokładowego doładowywanego impulsami – za kaucją w kwocie 50 złotych. Do tej chwili sprzedano ponad 750 tego typu urządzeń. Przy płatności elektronicznej kierowcy otrzymają 15% rabatu. Przejazdy określane jako „slow & go” są możliwe na wszystkich bramkach wspomnianego odcinka autostrady A4 – nie tylko na niektórych, jak w systemie viaToll.
Rozwiązanie Stalexportu bez wątpienia rozładowuje korki przy bramkach autostradowych, co jest dużym udogodnieniem dla kierowców. Pojawiają się jednak wątpliwości, czy wprowadzenie prywatnego e-myta nie skomplikuje ujednolicania, a co za tym idzie – upraszczania systemu opłat drogowych.
Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa twierdzi, że wiedziało o planach Stalexportu, a co więcej – Stalexport zabiegał wcześniej o objęcie odcinka autostrady A4 Kraków-Katowice systemem viaToll. Rozmowy jednak nie doprowadziły do porozumienia.
Obecnie Stalexport stosując własne rozwiązanie nie musi w ogóle przejmować się tym, co przygotowuje w zakresie opłat drogowych Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Powody do zmartwień przy ujednoliceniu systemu w całej Polsce ma natomiast rząd.
Tym bardziej, że na odcinkach autostrady A1 i A4 zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad ujednolicone te ujednolicone systemy opłat zostaną wprowadzone dopiero po listopadzie 2018 roku…
Źródło informacji: Gazeta Prawna