26 cze

Zerowy PIT i inne preferencje już niebawem!

Zerowy PIT staje się faktem. (Pixabay.com)

Zerowy PIT staje się faktem. (Pixabay.com)

Projekt ustawy zakładającej zerowy PIT (podatek dochodowy od osób fizycznych) dla podatników do 26 roku życia został już oficjalnie przyjęty przez rząd. Jednocześnie poinformowano o dalszych planach preferencji dla młodych przedsiębiorców i pracowników.

Zerowy PIT wyjątkowy

O przyjęciu projektu ustawy, której celem jest zerowy PIT dla osób do 26 roku życia w ostatni poniedziałek poinformował premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że rozwiązanie to jest wyjątkowe w skali Unii Europejskiej. Co więcej, uspokoił też, skąd zostaną zorganizowane środki na utrzymanie pomysłu. Ma w tym pomóc uszczelnienie systemu poboru podatków.

Idą kolejne preferencje

Młodzi przedsiębiorcy i pracownicy na preferencje będą mogli liczyć także po ukończeniu 26 roku życia. Plan rządu zakłada bowiem na tym etapie obniżenie podatku dochodowego z dotychczasowych 18% do 17%.

Na pierwszy rzut oka da to niewiele, jednak w parze z tą zmianą idzie jeszcze jedna – podniesienie kosztów uzyskania przychodu. Kwota ta została kilkanaście lat temu ustalona na 1335 złotych. Teraz rząd zapowiada jej podniesienie minimum dwukrotnie. Realnie, razem z obniżonym PIT, przełoży się to już na wyraźny wzrost wynagrodzenia „na rękę”.

Z roku na rok lepiej

Premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że priorytetem rządu jest budowa środowiska przyjaznego dla młodych ludzi – z punktu widzenia biznesu, pracy i po prostu życia. Efekty w dużej mierze są już widoczne. Kilka lat temu umowy cywilnoprawne takie jak umowa zlecenie określane były mianem „śmieciówek”, gdzie za godzinę zarabiało się dla przykładu 5 złotych. Dziś zlecenie ma coraz więcej punktów wspólnych z umową o pracę, a wynagrodzenie godzinowe to 13-14 złotych. Od 2020 roku będzie to ponad 14 złotych. Wśród ludzi młodych spada też bezrobocie. Kilka lat temu wynosiło ponad 20%, a dziś – niemal połowę mniej, bo 11,5%.

Według premiera ważne jest zawarcie z młodymi ludźmi „kontraktu społecznego”, który da im gwarancję zmian na lepsze w perspektywie nawet 7 lat.

Opracował: Patryk Szulc
Źródło: ksiegowosc.infor.pl