16 mar

Zasiłek opiekuńczy na dziecko do 8 roku życia

Zasiłek opiekuńczy na dzieci, które nie chodzą do szkoły w związku z pandemią koronawirusa.

Zasiłek opiekuńczy na dzieci, które nie chodzą do szkoły w związku z pandemią koronawirusa.

W Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego. Dzieci nie chodzą do szkoły, a nie każdym z nich ma się kto zająć. Rodzicom dzieci do 8 roku życia ma zostać wypłacony zasiłek opiekuńczy.

Zasiłek opiekuńczy – dla kogo?

Specustawa ws. szczególnych rozwiązań związanych z koronawirusem przewiduje dla części rodziców dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Przysługuje on tym rodzicom, których dzieci nie ukończyły jeszcze 8 roku życia. Jak wiadomo, dzieci objęte obowiązkiem szkolnym co najmniej do 25 marca nie uczęszczają do szkoły. Często ich rodzice nadal pracują i nie mają możliwości pozostawienia dzieci pod opieką innych osób. Tym bardziej, że rząd odradza powierzenie dzieci opiece dziadków. Powód? Dzieci mogą być zakażone koronawirusem, ale nie wykazywać objawów, narażając na zarażenie dziadków, dla których wirus jest szczególnie niebezpieczny. W takich przypadkach rodzice mogą skorzystać z dodatkowego, 14-dniowego zasiłku opiekuńczego na dziecko w związku z pandemią koronawirusa i tym samym przejść kwarantannę razem ze swoim potomstwem.

Państwo poniesie koszty

Według szacunków zasiłek opiekuńczy dla tysiąca rodziców na 14 dni, powoduje po stronie Skarbu Państwa powstanie kosztów rzędu 1,13 miliona złotych. Zapewne z tego powodu tak długo dyskutowana jest kwestia tego, czy zasiłek rozszerzyć także na rodziców dzieci starszych – do 12 roku życia. Dzieci w tym wieku również nie chodzą do szkoły, także mogą zakazić dziadków, a jednocześnie nie są jeszcze w większości tak samodzielne, by zostawać samodzielnie w domu.

Minister Rozwoju cofa swoje słowa

Minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz podczas czwartkowej konferencji prasowej zapowiedziała, że zasiłek opiekuńczy zostanie przyznany rodzicom dzieci do 12 roku życia. Tego samego dnia za pośrednictwem Twittera wycofała się z tych słów – po przeprowadzonych konsultacjach. Minister wskazała jednak, że jest to rozwiązanie zastosowane „na razie”, wszystkie rozwiązania są na bieżąco analizowane i resort będzie na bieżąco informował o ewentualnych zmianach.

 

Opracował: Patryk Szulc
Źródło: http://kadry.infor.pl