06 lut

Wspólny kredyt na dom na działce jednego małżonka – jak to rozwiązać?

Przed ślubem kupiłaś/eś działkę, na której chcesz się wybudować już po ślubie, razem ze swoim współmałżonkiem, ale nie wiesz, w jaki sposób to zrobić? Cóż… Temat jest nieco bardziej skomplikowanym, ponieważ, zgodnie z rzymską zasadą prawną „Superficies solo cedit”, czyli „To, co jest na powierzchni, przypada gruntowi”. Jest to zasada, która odnosi się do związania własności budynku (oraz innych rzeczy połączonych z gruntem) wzniesionego na gruncie z własnością tego gruntu. Zgodnie z tą zasadą, przyszli małżonkowie muszą uregulować sytuację prawną działki w taki sposób, aby po ślubie była ona także własnością drugiego małżonka. Sam wspólny kredyt nie wystarczy. Co zatem mogą zrobić małżonkowie?

Opcja 1 – umowa darowizny

Element majątku, który należy do jednego z małżonków i został zdobyty przed ślubem, może zostać także przekazany do wspólnego majątku małżonków za pomocą darowizny. Umowa darowizny powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

Opcja 2 – rozszerzenie wspólności majątkowej

Małżonkowie mają możliwość modyfikacji swojej sytuacji majątkowej po ślubie poprzez zawarcie umowy majątkowej małżeńskiej, co pozwala im na rozszerzenie, ograniczenie lub wprowadzenie rozdzielności majątkowej z opcją wyrównania wzajemnych dorobków. Opcja ta, zezwalająca na modyfikację wspólności majątkowej, jest uregulowana w przepisach prawa rodzinnego, a konkretnie znajduje swoje odzwierciedlenie w art. 47 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego z dnia 25 lutego 1964 roku. Dzięki umowie rozszerzającej wspólność majątkową małżonków można włączyć do majątku wspólnego nieruchomość jednego małżonka. Ta umowa, tak samo jak i wspomniana wyżej umowa darowizny musi być zawarta w formie aktu notarialnego.

Jeśli masz pytania dotyczące tego tematu, zapraszam do kontaktu z moją Kancelarią.