Surowsze kary za nierzetelne rozliczanie VAT
Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług, nazywanym popularnie VAT, spowodowała dalsze zmiany w kodeksie karnym skarbowym. Co z tego wynika? Podatnicy mogą otrzymać surowsze sankcje za nierzetelne rozliczanie VAT. Jeśli w grę wchodzą przestępstwa podatkowe, może się to skończyć nawet pozbawieniem wolności.
Nowelizacja ustawy o VAT i kodeksu karnego skarbowego to element uszczelniania ściągalności tego podatku. Wszystko dlatego, że od 2008 roku luka we wpływach z VAT regularnie rośnie. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – coraz większa różnica między podatkiem należnym a podatkiem pobranym, czemu jednak niezbyt skutecznie starano się zapobiegać.
Próby uszczelniania ściągalności podatku to według rządzących droga do zapewnienia bezpieczeństwa i stabilności państwa. A o braku tej stabilności póki co nie trzeba wiele mówić – wystarczy spojrzeć na statystyki. W 2013 roku wykryto fikcyjne faktury na 19,7 miliarda złotych, rok później już na 33,7 miliarda, by w 2015 roku kwota ta sięgnęła 81,9 miliarda złotych.
Zapobiec temu próbuje się przez nowelizację art. 38 kodeksu karnego skarbowego, który za nowe kategorie przestępstw skarbowych uznał dla przykładu fikcyjne wystawianie faktur VAT. Do tego dochodzi możliwość nadzwyczajnego obostrzenia kary – za fałszywe faktury o wartości powyżej 5 milionów złotych można trafić do zakładu karnego na okres od 3 do 15 lat, a powyżej 10 milionów złotych nawet na 25 lat.
Źródło informacji: Gazeta Prawna