03 paź

Przewóz rzeczy wartościowych – co warto wiedzieć?

Czym są rzeczy wartościowe, jak je przewozić i co warto wiedzieć? O tym w dzisiejszym wpisie.

Czym są rzeczy wartościowe?

za rzeczy, a raczej ładunki wartościowe uznaje się te, które zawierają przedmioty:
– o znacznej wartości rynkowej (np. biżuterię, sprzęt elektroniczny, dzieła sztuki),
– wymagające szczególnej ochrony własności intelektualnej (np. prototypy maszyn lub inne obiekty przed ich premierą rynkową),
– unikatowe, np. wykonane na specjalne zamówienie, występujące tylko w jednym egzemplarzu,
– będące wytworami przemysłu farmaceutycznego, które należy szczególnie chronić przed nielegalnym wprowadzeniem do obrotu.

Jak prawidłowo przewozić rzeczy wartościowe?

Rzeczy wartościowe powinno się przewozić w taki sposób, aby zabezpieczyć je przede wszytskim przed kradzieżą oraz ewentualnym uszkodzeniem. Powinny być zatem zabezpieczone w odpowiednich opakowaniach, w zamkniętej jednostce ładunkowej, z zachowaniem szczególnej dbałości o bezpieczeństwo transportu.

Deklaracja wartości przesyłki

Polskie prawo nie definiuje wprost, jaką przesyłkę można uznać za wartościową. Istnieją jednak pewne standardy, których spełnienie wpływa na ewentualną późniejszą odpowiedzialność odszkodowawczą związaną z ich przewozem. Zgodnie z art. 40 Ustawy – Prawo przewozowe – jeżeli wartość przewożonych rzeczy nie wynika z rachunku sprzedawcy lub dostawcy ani z obowiązującego cennika, nadawca może zadeklarować ich wartość w liście przewozowym.

Ustalenie wysokości odszkodowania za utratę lub uszkodzenie przesyłki

Kwestia ustalania wysokości odszkodowania za utratę lub uszkodzenie przesyłki zostało uregulowa w art. 80 Ustawy – Prawo Przewozowe. Zgodnie z jego brzmieniem:
wysokość odszkodowania za utratę lub ubytek przesyłki nie może przewyższać wartości, którą ustala się na podstawie i w następującej kolejności:
1) ceny wskazanej w rachunku dostawcy lub sprzedawcy albo
2) ceny wynikającej z cennika obowiązującego w dniu nadania przesyłki do przewozu bądź
3) wartości rzeczy tego samego rodzaju i gatunku w miejscu i czasie ich nadania.