07 sie

Prezydent podpisze przepisy o e-usługach dla kierowców

Dobra wiadomość dla wszystkich tych, którzy cenią sobie wygodę a przy tym często korzystają z Internetu. Do podpisu przez Prezydenta trafiły przepisy przygotowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, dotyczące danych gromadzonych w ramach Centralnej Ewidencji Pojazdów i Centralnej Ewidencji Kierowców. Co najważniejsze – decydują one o uruchomieniu e-usług, dzięki którym kierowcy online będą mogli sprawdzić informacje na swój temat.

Najważniejszą funkcją planowanych e-usług jest możliwość sprawdzenia przez prowadzących pojazdy mechaniczne, ile punktów karnych zebrali już na swoim koncie. Dodatkowo w nowym systemie znajdą oni informację o popełnionych przez siebie wykroczeniach. Finalna wersja ma także pozwolić na opłacanie mandatów za pośrednictwem Internetu.

Inną opcją będzie „Mój pojazd”, gdzie kierowca znajdzie wszelkie dane na temat swoich pojazdów. Co więcej, do części informacji dostęp będą miały także inne osoby. Mowa tutaj chociażby o pracodawcach, którzy w systemie będą mogli zweryfikować uprawnienia do prowadzenia konkretnych kategorii pojazdów przez swoich pracowników.

Wygodną funkcją wydaje się także przypominanie kierowcom o wszelkich nadchodzących terminach – dotyczących np. wygasania ubezpieczenia OC czy prawa jazdy. Przepisy przewidują również wprowadzenie funkcjonalności, którą śmiało można określić jako „społecznościową”. Chodzi o ocenę szkół jazdy przez ich kursantów. Według autorów projektu ma to przełożyć się na wzrost jakości kształcenia do egzaminów na prawo jazdy.

Jeśli wszystkie pomysły rzeczywiście uda się zrealizować, zapowiada się nowa, lepsza jakość załatwiania formalności przez kierowców 🙂