08 kwi

PIT niższy jeszcze w tym roku?

PIT niższy jeszcze w tym roku?

Obniżenie podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) z 18% do 17% to jedna z propozycji ekipy rządzącej w ramach tak zwanej „Nowej piątki PiS”. Według planu, niższy podatek dochodowy miałby zacząć obowiązywać jeszcze w tym roku!

PIT niższy bliżej końca roku

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński przestrzega jednak, że rok kończy się w grudniu. Na nową, niższą stawkę PIT możemy jeszcze chwilę poczekać. Zauważył przy tym, że PiS wprowadza zmiany stopniowo. Wydatki związane z nimi są odpowiednio przeliczone.

500+ na każde dziecko i „trzynastka” dla emerytów

„Nowa piątka PiS” to pięć głównych zmian w przepisach, dotyczących przede wszystkim stosunków pracy, podatków, a także rent oraz emerytur, które pod koniec lutego przedstawili prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki. Zaproponowali oni między innymi objęcie programem 500+ także pierwszych dzieci w rodzinie, zwolnienie z PIT pracowników do 26 roku życia (a nie tylko zleceniobiorców z ZUS), obniżenie PIT do 17%, podwyższenie kosztów przychodu czy wreszcie „trzynastkę” dla emerytów.

Zmiany przez cały rok

Jeśli mowa o programie 500+, to już od 1 lipca ma on objąć wszystkie dzieci w rodzinie do ukończenia przez nie 18 roku życia. Tymczasem trzynaste emerytury w zdecydowanej większości miałyby zostać wypłacone już w maju.

Natomiast obniżony podatek, uwzględniając uwagi Joachima Brudzińskiego i Jarosława Kaczyńskiego, Dziennik Gazeta Prawna przewiduje na jesień tego roku.

 

Opracował: Patryk Szulc
Źródło: Infor.pl