Od czego zależy wysokość OC?
Tym razem przedstawimy tekst dedykowany wszystkim kierowcom – zawodowym, ale nie tylko. Na pewno zauważyliście, że wysokość składek z tytułu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) może być bardzo różna. Od czego tak naprawdę zależy to zjawisko? Odpowiedź znajdziecie poniżej…
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej opiera się na mechanizmie, w którym zakład ubezpieczeń przejmuje finansowe skutki szkód wyrządzonych osobom trzecim. Dzieje się to jednak pod warunkiem, że ubezpieczony jest zobowiązany do naprawienia takich szkód w trybie odpowiedzialności deliktowej (wynikającej z art. 415 kodeksu cywilnego – za czyny niedozwolone) bądź kontraktowej (wynikającej z umowy).
Typ pojazdu
Podstawowy wpływ na różnicę w składkach na ubezpieczenie OC ma sam posiadany przez nas samochód. Chodzi tutaj o to, czy jest to zwykły samochód osobowy czy dostawczy, co przekłada się na domniemanie częstotliwości korzystania z pojazdu. Według firm ubezpieczeniowych właściciel samochodu dostawczego najprawdopodobniej korzysta z niego do pracy i wykonuje więcej kursów – teoretycznie prędzej więc spowoduje wypadek.
Stan pojazdu
Kolejny czynnik to oczywiście stan samego pojazdu. Łatwiej korzystną stawkę OC uzyska kierowca samochodu nowego, w dobrym stanie technicznym. Samochody wieloletnie czy posiadające już pewne usterki bez wątpienia mogą spowodować większe zagrożenie dla bezpieczeństwa na drodze.
Wiek kierowcy
W tym wypadku im człowiek starszy, tym korzystniejszy pakiet ubezpieczenia OC. Po pierwsze dlatego, że tacy kierowcy mają zwykle większe doświadczenie. Po drugie, przez lata korzystania z różnych samochodów czy bezszkodowej jazdy po prostu zyskali sobie prawo do licznych zniżek przy składkach OC oraz AC. Najwięcej zapłacą zaś świeżo upieczeni posiadacze uprawnień do prowadzenia pojazdów.
Aż chce się powiedzieć – Odkładajcie więc na nowe samochody!
W międzyczasie urośnie Wam także staż posiadania prawa jazdy. Dzięki temu w przyszłości zaoszczędzicie nieco na ubezpieczeniu… 😉