Nadużycia skarbówki. Sądy mówią stop!
Fiskus ma pełne ręce roboty, bo podatników próbujących uniknąć podatków jest sporo. Druga strona też nie zawsze jest krystaliczna – nadużycia skarbówki zdarzają się wcale nie rzadko. Przykład? Wszczynanie postępowania karnoskarbowego tylko po to, by przedłużyć termin przedawnienia. Krytycznie patrzą na to sądy, których zdaniem wszczęcie postępowania ma służyć zebraniu nowych dowodów.
Nadużycia skarbówki w NSA
Naczelny Sąd Administracyjny w dwóch orzeczeniach z 30 lipca 2020 roku (Sygn. akt I FSK 128/20 i I FSK 42/20) rozpatrywał nadużycia skarbówki właśnie w kontekście postępowań karnoskarbowych. Sąd skrytykował fiskusa za wszczynanie postępowań karnoskarbowych, których celem było tylko przedłużenie terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego.
W analizowanych przypadkach postępowania wszczęto krótko przed nadejściem terminu przedawnienia. Problem w tym, że skarbówka znała rozliczenia podatników, bo na tej podstawie zwróciła im nadpłatę podatku VAT. Co więcej, wydała też dziewięć interpretacji indywidualnych, których treść znana była podatnikom i do których ci się zastosowali.
Nie tylko NSA
Podobne orzeczenia co do instrumentalnego stosowania postępowań karnoskarbowych do przedłużania terminów przedawnienia wydawał nie tylko Naczelny Sąd Administracyjny. Na szczeblu wojewódzkim m.in. WSA w Gliwicach orzeczeniem z 14 lipca 2020 roku (Sygn. akt I SA/Gl 1671/19) skrytykowało działania fiskusa. Naczelnik urzędu skarbowego doręczył podatnikowi zawiadomienie o wszczęciu postępowania na kilka dni przed nadejściem terminu przedawnienia. Następnie tylko go przesłuchał i nie zrobił nic więcej. Gdy kilka lat (!) później karalność rzekomego przestępstwa karnoskarbowego przedawniła się – naczelnik umorzył postępowanie.
Jak być powinno
Z orzeczeń sądów administracyjnych wynika, że instrumentalne stosowanie postępowań karnoskarbowych do przedłużenia terminu przedawnienia zobowiązania to nadużycia skarbówki. Głównym celem takiego postępowania winno być bowiem wykonanie czynności i zebranie nowych dowodów, nie zaś przedłużanie terminu przedawnienia.
Wiele krytycznych orzeczeń sądów w tym zakresie daje nadzieję, że naczelnicy urzędów skarbowych przestaną dopuszczać się takich nadużyć.
Potrzebujesz porady prawnika w sprawach podatkowych lub innych? Kancelaria Adwokacka Adwokat Bernard Piechota zaprasza do kontaktu!
Opracował: Patryk Szulc
Źródło informacji: DGP
Źródło zdjęcia: https://pixabay.com