08 lip

Licencja transportowa – czy można jej użyczyć?

Uzyskanie licencji transportowej to wcale nie taka prosta sprawa. Aby otrzymać ten dokumenty, należy dopełnić określonych wymogów. Czy zatem licencja transportowa może zostać użyczona osobie trzeciej?

Licencja transportowa – użyczenie

Zdobycie licencji transportowej wymaga od przedsiębiorcy dopełnienia wielu formalności. Przepisy ustawy o transporcie drogowym na zasadach określonych w rozporządzeniu (WE) nr 1072/2009. Przepisy te, udzielają także odpowiedzi na tytułowe pytanie. Zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy o transporcie drogowym w brzmieniu: „zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego lub licencji nie można odstępować osobom trzecim ani przenosić uprawnień z nich wynikających na osobę trzecią”.

Licencja transportowa – przeniesienie uprawnień

Istnieją jednak sytuacje, w których przeniesienie uprawnień przysługujących na podstawie licencji transportowej jest dopuszczalne. Należą do nich różnego rodzaju transformacje przedsiębiorstw, takie jak:
– połączenia,
– podziały,
– przekształcenia,
– nabycia.

Zgodnie z treścią art. 13 ust. 2 ustawy o transporcie drogowym przeniesienia uprawnień w drodze decyzji administracyjnej dokonuje organ, który wydał zezwolenie lub licencję, pod warunkiem: 

– spełnienia przez przedsiębiorcę przejmującego wymagań określonych w art. 5 ust. 2, który odwołuje się do przepisów rozporządzenia (WE) nr 1071/2009 – w odniesieniu do przejścia uprawnień wynikających z zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego lub 
– spełnienia przez przedsiębiorcę przejmującego wymagań odpowiednio określonych w art. 5a lub art. 5c ust. 1 lub 2, lub art. 6 ust. 1 – w odniesieniu do przejścia uprawnień wynikających z licencji.

Użyczenie licencji osobie trzeciej – konsekwencje

Skoro użyczenie licencji osobie trzeciej jest zabronione, osoba, która decyduje się na takie działanie, powinna liczyć się z ewentualnymi konsekwencjami takiego zachowania. Za taki czyn przedsiębiorcy grozi ryzyko cofnięcia dokumentu licencji transportowej, a nawet zakaz wykonywania zawodu przewoźnika.