07 maj

Kasy fiskalne on-line. Już można z nich korzystać

Kasy fiskalne on-lineOd początku maja podatnicy mogą wykorzystywać kasy fiskalne on-line. To efekt wejścia w życie kolejnej nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług (VAT). Jej celem jest szeroka zmiana systemu stosowania kas fiskalnych, który praktycznie bez zmian funkcjonuje od przeszło 20 lat. Nadszedł czas na zastosowanie nowych technologii, a w dalszej perspektywie – doprowadzić dzięki nim do uszczelnienia w zakresie podatku VAT i zwiększenia skuteczności walki z szarą strefą.

Kasy fiskalne on-line od 1 maja 2019

Kasy fiskalne on-line podatnicy mogą wprowadzać do swoich działalności od 1 maja 2019 roku. Mogą, a więc mowa tutaj o charakterze dyspozycyjnym nowych przepisów – póki co nie ma obowiązku wymiany dotychczasowych kas fiskalnych na kasy fiskalne on-line, a jest jedynie taka możliwość. Z czasem jednak będzie się to zmieniać.

Kasy fiskalne on-line w wybranych branżach

Za niespełna rok, od 1 stycznia 2020, kasy fiskalne on-line obowiązkowo będą musieli wprowadzić podatnicy prowadzący działalność w branży sprzedaży paliw, usług naprawy pojazdów oraz wulkanizacji. Pół roku później, 1 lipca 2020, obowiązek ten dotknie branży gastronomicznej, usług krótkotrwałego zakwaterowania oraz sprzedaży węgla. Jeszcze później, 1 stycznia 2021 roku, kasy on-line pojawią się w branży usług budowlanych, usług fryzjerskich, opieki medycznej (w tym dentystycznej) i usług prawnych.

Dotychczasowe kasy fiskalne wycofywane

Zgodnie z treścią nowelizacji, dotychczasowe kasy z papierową kopią zapisu, mogą być sprzedawane tylko 31 sierpnia 2019 roku. Dłużej, bo do 31 grudnia 2022 roku, będzie można zakupić kasę fiskalną z elektroniczną kopią zapisu.

Co ważne, terminy te tyczą się jedynie wprowadzania nowych kas fiskalnych z papierową bądź elektroniczną kopią zapisu do obrotu. Jeśli ktoś już wcześniej z takiej kasy korzystał, może to robić nadal – do momentu ich zużycia lub konieczności wymiany pamięci fiskalnej. Oczywiście mowa tu o przypadkach, w których przepisy nie nakładają obowiązku wprowadzenia w danej branży kas fiskalnych on-line w wyznaczonym terminie.

 

Opracował: Patryk Szulc
Źródło: ksiegowosc.infor.pl