18 lut

Działalność gospodarcza – jak ją założyć i czy warto?

Coraz więcej młodych ludzi decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Młodzi ludzie są dziś bardzo kreatywni, a na rynku wciąż przybywa freelancerów różnych specjalizacji. Wizja nienormowanego czasu pracy, nieograniczonego urlopu oraz swobody w podejmowaniu decyzji biznesowych kusi, ale czy na pewno warto?

Od czego zacząć?

• Warto zacząć od dobrego biznes planu. Zastanów się jak chcesz, aby Twoja firma funkcjonowała, czym dokładnie chcesz się zajmować oraz do jakich klientów trafiać.
• Zbadaj rynek. To równie istotny krok. Sprawdź jak to robi konkurencja, zainspiruj się, podpatrz, jednak bądź kreatywny i postaraj się zrobić to jeszcze lepiej.
• Niezwykle ważne jest również niepodejmowanie pochopnych decyzji. Bądź rozważny w tym co robisz, przemyśl wszystkie za i przeciw.
• Zastanów się czy posiadasz cechy jakimi powinien charakteryzować się dobry przedsiębiorca.
• Skorzystaj ze szkolenia. Samorozwój to zawsze dobry wybór. Istnieje mnóstwo szkoleń dotyczących rozwoju osobistego czy własnej marki – pamiętaj, że pozyskanie dodatkowej wiedzy na temat, który Cię interesuje to zawsze dobre rozwiązanie, które w przyszłości prowadzenia własnego biznesu może okazać się bardzo opłacalne.

Działalność gospodarcza – formalności

Większość formalności można załatwić przez internet. Zacząć należy od zalogowania się do Konta Przedsiębiorcy na stronie biznes.gov.pl i wypełnienia na niej formularza CEIDG-1 (wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Dokumenty, złożyć można również w każdym urzędzie gminy. We wniosku wskazać należy m.in. rodzaj wykonywanej działalności zgodny z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD), która zawiera spis czynności, jakie może wykonywać przedsiębiorstwo. Do formularza CEIDG wpisuje się jedynie numery wybranych czynności. Należy jednak pamiętać, że obowiązuje limit 10 numerów PKD, które podajemy do rejestru. Wypełniając formularz wybieramy również formę opodatkowania podatkiem dochodowym.

Działalność gospodarcza to również wydatki

Zakładając działalność gospodarczą należy mieć świadomość, że wiąże się to również z wydatkami. Trzeba opłacić podatek dochodowy, ZUS, niekiedy księgową. Jeśli dodatkowo chcemy mieć własne biuro, musimy liczyć się z kosztami wynajęcia lokalu czy jego zakupienia. Jeżeli chcemy zatrudnić choć jednego pracownika, koszt jego zatrudnienia również należy wliczyć w wydatki firmy.

Pozyskanie klientów

Wiele osób przed rozpoczęciem prowadzeniem własnego biznesu powstrzymuje obawa przed brakiem klientów. Najlepiej zatem przed powiedzeniem sobie – „tak – zakładam działalność gospodarczą” sprawdzić czy na branżę, w której chcemy działać jest popyt. Takie rozeznanie zdecydowanie pozwoli nam na spokojniejszy start „na swoim”.