17 paź

CIT w spółkach komandytowych od maja 2021

CIT w spółkach komandytowych już niebawemMinisterstwo Finansów poinformowało, że CIT w spółkach komandytowych pojawi się już w maju 2021 roku. Proponowane zmiany, szczególnie w obliczu pandemii, spotykają się z krytyką.

CIT w spółkach komandytowych później

Resort finansów podkreśla, że rozmawia o nowych rozwiązaniach ze środowiskami przedsiębiorców. CIT w spółkach komandytowych ma pojawić się w maju 2021 właśnie dlatego, by przedsiębiorcy mieli więcej czasu na przygotowanie się do tej sytuacji. Warto tutaj zaznaczyć, że projekt zmian, który już trafił do Sejmu, przewidywał wejście w życie większości zmian już 1 stycznia 2021 roku. Jak widać, pandemia bez wątpienia wpływa też na opóźnienia legislacyjne. Sytuacja jest bowiem niestabilna, a przecież przedsiębiorcy, których zmiany dotyczą, muszą polegać na pewności i stabilności prawa.

Spółki komandytowe i raje podatkowe

CIT w spółkach komandytowych wprowadza nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw.

Zmiany stanowią odpowiedź na wyraźnie rosnącą tendencję do wykorzystywania spółek komandytowych do wyprowadzania zysków z Polski do rajów podatkowych.

Zwiększony limit przychodów

Projekt przewiduje też regulacje, które przedsiębiorcy przyjmą na pewno z większym entuzjazmem. Mowa dla przykładu o podniesieniu limitu przychodu w bieżącym roku podatkowym, który uprawnia do skorzystania z 9% stawki CIT, z 1,2 do 2 milionów euro.

Opracował: Patryk Szulc
Źródło informacji: https://ksiegowosc.infor.pl, MF, https://isap.sejm.gov.pl, https://lexlege.pl, Inf. własna
Źródło zdjęcia: https://pixabay.com