Gdzie zgłosić kradzież samochodu?
Kradzieże samochodów to w naszym kraju wciąż częste zjawisko. Na tyle częste, że może kiedyś dotknąć każdego kierowcę. Dlatego warto wiedzieć, co należy zrobić bezpośrednio po kradzieży pojazdu. W dzisiejszym wpisie przygotowaliśmy poradnik właśnie na ten temat.
Jeśli kierowca upewni się już, że jego samochód został skradziony, powinien on zgłosić ten fakt na policji. Może to zrobić dzwoniąc na numer alarmowy i podając szczegółowe informacje takie jak miejsce kradzieży, marka i model pojazdu, jego rocznik, kolor, numery rejestracyjne oraz ewentualne cechy szczególne (np. naklejki na szybie, uszkodzenia). Warto też przypomnieć sobie, kiedy ostatni raz widziało się swój samochód oraz jak dużo paliwa znajdowało się w zbiorniku. Po przekazaniu tych wszystkich informacji należy oczekiwać na przyjazd patrolu policji na miejscu kradzieży.
Z drugiej strony wszyscy chyba znają przysłowie „przezorny zawsze ubezpieczony”. W tym wypadku można patrzeć na nie przez pryzmat dodatkowych zabezpieczeń, które pozwolą przynajmniej zminimalizować ryzyko kradzieży samochodu. Dlatego dobrze go w takie instalacje wyposażyć. Poza tymi standardowymi jak alarm, można pomyśleć o zamontowaniu urządzenia lokalizacyjnego GPS czy zabezpieczeniu schowków w pojeździe.
Jeszcze ważniejsze niż to wszystko jest pilnowanie samego siebie. Chodzi o zabezpieczenie kluczyków oraz dowodu rejestracyjnego przed kradzieżą kieszonkową, niepozostawianie ich w pojeździe, a także nie zostawianie otwartego samochodu z uruchomionym silnikiem np. na stacji benzynowej czy podczas parkowania.
Okazuje się, że choć kradzież może spotkać każdego, to często samemu można zmniejszyć ryzyko stania się jej ofiarą. Lepiej więc zapobiegać, ale też wiedzieć jak leczyć…