Urlop macierzyński – czym jest i kto go płaci?
Czym jest urlop macierzyński? Kto za niego płaci? Jak długo trwa? Gdzie i kiedy złożyć wniosek? Te i wiele innych pytań nasuwają się kobietom, które decydują się na dziecko. Zachęcam do zapoznania się z dzisiejszym wpisem, w którym przybliże temat urlopu macierzyńskiego.
Urlop macierzyński – co to?
Urlop macierzyński to urlop, który uregulowany został w Kodeksie pracy i który przysługuje matce nowo narodzonego dziecka. Przysługuje on pracownicy, przedsiębiorcy, ale także zleceniobiorcy. Warunkiem jest opłacanie składek na ubezpieczenie chorobowe. Co do zasady urlop macierzyński przysługuje od dnia porodu. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy pracownika korzystała z urlopu macierzyńskiego przed porodem.
Ile trwa urlop macierzyński?
To, jak długi urlop macierzyński przysługuje, zależy od tego ile dzieci urodziło się podczas jednego porodu. W skrócie – im więcej dzieci, tym dłuższy urlop. Długość urlopu kształtuje się wówczas następująco:
20 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
31 tygodni – w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
33 tygodni – w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
35 tygodni – w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,
37 tygodni – w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.
Czy trzeba wykorzystać cały urlop macierzyński?
Odpowiedź brzmi NIE. Istnieje jednak jedna zasada. Po porodzie, kobieta zobowiązana jest wykorzystać 14 tygodni urlopu. Może zrezygnować z pozostałych 6 tygodni urlopu i powrócić do pracy, pod warunkiem, że pozostałą część urlopu macierzyńskiego wykorzysta pracownik – ojciec wychowujący dziecko albo przez okres odpowiadający okresowi, który pozostał do końca urlopu macierzyńskiego, osobistą opiekę nad dzieckiem będzie sprawował ubezpieczony – ojciec dziecka, który w celu sprawowania tej opieki przerwał działalność zarobkową. W takiej sytuacji pracownica zobowiązana jest do złożenia pracodawcy odpowiedniego wniosku, w którym poinformuję go o chęci powrotu do pracy.
Kto płaci za urlop?
W związku z tym, że jest to rodzaj świadczenia przysługującego osobie ubezpieczonej, za którą odprowadzane są składki chorobowe, za urlop ten płaci ZUS.